"Tarih DİK duranları yazacak..."

“Efsane Maraton” olarak Maraton tribünün ilk olarak tercih eden grup daha sonra çıkan sorunlar nedeniyle Migros tribününe konuşlanmıştır. Fakat Şükrü Saraçoğlu’nun yeniden inşa edilmesi gündeme gelince grup stada yayılmıştır. 2009’dan 2012’ye kadar merkezi Maraton Üst A blok olarak konuşlanan GFB, 2012-2013 sezonunda tamamen Türk Telekom (Okul Açık) tribününe geçmiştir. Resmî olarak 1998 yılında kurulmasına rağmen Genç Fenerbahçeliler’in grup olarak tribünlerdeki örgütlenmesi, 2000’lı yılların ilk dönemlerinde olmuştur. Grubun kurucusu “Sefa Reis” olarak bilinen Sefa Kalya’dır. Sefa Kalya, 13 Ocak 2016’da vefat etmiştir. Vefatından sonra kişisel menfaat ve çıkarları için merhum Sefa KALYA’nın ismini birçok kişi kullanarak GENÇ FENERBAHÇELİLER birlikteliğine zarar vermiş fakat 2019’da Sefa KALYA’nın yol arkadaşı olan Ferhat MARDİN, liderliği üstlenmiştir.

GFB 10 alt gruba ayrılır. Bunlar 1907 Gençlik (2000 yılında kurulup 2001 yılında GFB’ye katılmıştır), GFB Europe, Lise GFB (Lise öğrencileri tarafından 2002 yılında kurulmuştur), Cruel Boys, Uni GFB (Üniversite öğrencileri tarafından 2001 yılında kurulmuştur), GFB’s Angels (Kadın Fenerbahçeliler grubu) , Devils of GFB (2004 yılında kurulmuştur), ve Boğaz Hooligans (2010 yılında kurulmuştur), 1907 Ultras (2014 yılında kurulmuştur.)

GFB’nin 78 şehirde, 45 üniversitede ve 18 değişik ülkede üyeleri vardır.

GFB 2012-2013 sezonunda Okul Açıktan 2.000 adet kombine almıştır.

GFB’nin armasındaki 3 kılıç adaleti, asaleti ve cesareti temsil etmektedir.

GFB’ye bağlı taraftarların bulunduğu ülkeler: Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere, Fransa, Almanya, Kosova, Makedonya, Moldova, Hollanda, Rusya, İsveç, İskoçya, İsviçre, Yunanistan.

Bu birliktelik, kurucumuz Sefa Reis’in ideal ve ahlakı ile takımının renklerini kuşanmış; kendini genç hisseden tüm Fenerbahçe’lilerin heyecan ve aşk platformudur. Sarısını gündüzü, lacivertini gecesi yapan ve maç bittikten sonra da Fenerbahçe’li kalabilen; vatanını, milletini seven, izzet ve şerefi en üstün değer olarak tutan, kültürel değerleri ile onur duyan, takımının renklerine sevdalı hür insanların oluşturduğu, menfaat ve çıkar ilişkileri içinde olmaktansa canından geçmeyi göze alanların haysiyetli birlikteliğidir. Tribün Lideri | Ferhat Mardin

Kuruluş: 1998
Tür: Taraftar Grubu
Slogan: “Her Zaman Her Yere Gider Ne Yağmur Ne Çamur Dinler Severse Gönülden Sever Bu Alemde Genç Fenerliler!”
Stadyum: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu
Lider: Ferhat MARDİN
Renkler: Sarı-Lacivert
Resmî Site: gencfenerbahceliler.com.tr